IRGC uzvraća - tvrde da je pokrenuta velika operacija napada raketama i dronovima na osam američkih vojnih objekata u regionu Bliskog istoka.
IDF: Izvršen napad na naoružane operativce Hezbolaha u oblasti Nabatije
Izraelske odbrambene snage saopštile su da su izvršile napad na nekoliko operativaca libanske militantne grupe Hezbolah, koju podržava Iran, koji su bili naoružani ručnim raketnim bacačima i koji su djelovali blizu izraelskih trupa na jugu Libana.
U saopštenju se navodi da je IDF, nakon što su u subotu operativci Hezbolaha identifikovani, izvršila napade i na operativce i na strukturu u kojoj su se nalazili u oblasti Nabatije, prenosi Tajms ov Izrael.
U odvojenom incidentu, trupe IDF-a su uništile raketni bacač Hezbolaha za koji vojska kaže da je predstavljao pretnju snagama.
Tramp: Ako budemo primorani da s vojskom završavamo posao, Iran više neće postojati
Predsednik SAD Donald Tramp potvrdio je da je američka vojska napala iranska skladišta raketa i dronova, kao i obalske radarske lokacije, zbog, kako je naveo, ponovnog kršenja sporazuma o prekidu vatre od strane Teherana, i upozorio da bi moglo doći do značajnije upotrebe američkih snaga protiv Irana.
- Možda će doći trenutak kada više nećemo moći da budemo razumni i bićemo primorani da vojno završimo posao koji smo veoma uspješno započeli - napisao je Tramp na svojoj društvenoj mreži Trut.
On je naglasio i da "ako se to desi, Islamska Republika Iran više neće postojati“.
IRGC: Napadnuto osam američkih vojnih objekata u regionu Bliskog istoka
Iranski Korpus islamske revolucionarne garde saopštio je danas da je pokrenuo veliku operaciju napada raketama i dronovima na osam američkih vojnih objekata u regionu Bliskog istoka, kao "odlučan odgovor" na, kako su naveli, obnovljenu američku agresiju protiv te zemlje.
IRGC je navela da su njihova mornarica i vazduhoplovne snage zajedno izvele operaciju tokom noći, između 2.00 i 3.00 sata po lokalnom vremenu, protiv osam "ključnih američkih vojnih objekata", uključujući "vazduhoplovnu bazu Ali el Salem u Kuvajtu" i "štab Pete flote Sjedinjenih Američkih Država u luci Salman u Bahreinu", prenosi iranska televizija Pres.
U saopštenju IRGC navodi da su objekti koji su bili mete napada uništeni.
Prema saopštenju, operacija je usledila nakon napada koje su SAD u subotu izvršile na pet iranskih priobalnih uporišta, "pod izgovorom da reaguju na sukob mornarice IRGC-a sa brodom" koji je ušao u Ormuski moreuz.
IRGC je saopštila da pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz spada u odgovornost Irana, u skladu sa memorandumom o razumevanju koji je nedavno potpisan između Irana i SAD, uz posredovanje Pakistana.
U saopštenju se upozorava da će se "od sada sa plovilima za koja se utvrdi da krše propise postupati strože nego ranije", kao i da će "svaka buduća agresija neprijatelja, bez obzira na izgovor, pa čak i ako, kao sinoć i večeras, bude usmerena na ciljeve koji se smatraju manje važnim, biti dočekana žestokim odgovorom".
- Neprijatelj treba da shvati da kršenje primirja predstavlja kršenje klauzule 1 Islamabadskog sporazuma i da će rezultirati potpunom obustavom svih povezanih procesa - navodi IRGC.
SAD izvršile dodatne napade na Iran
Sjedinjene Američke Države izvršile su dodatne napade na Iran, gađajući različite lokacije, uključujući vojnu infrastrukturu za nadzor, saopštila je američka Centralna komanda.
- Snage Centralne komande pokrenule su napade kao direktan odgovor na kontinuiranu iransku agresiju protiv komercijalnih brodova - navodi se u saopštenju Centralne komande na platformi Iks.
Ističe se da je nakon američkih udara na Iran u petak, kao odgovora na iranski napad na brod "Ever Lavli", Teheranu data prilika da poštuje sporazum o prekidu vatre, ali da je odlučio da to ne učini kada su iranske snage lansirale dron koji je pogodio brod "Kiku" u subotu ujutru.
U drugoj objavi navodi se da su borbeni avioni američke mornarice i ratnog vazduhoplovstva izveli večeras napade na 10 iranskih vojnih ciljeva na više lokacija u i u blizini Ormuskog moreuza, kao odgovor na iranski napad dronom na tanker "Kiku".