Pakistanski premijer Šebaz Šarif izjavio je da balistički projektili nisu bili dio memoranduma o razumijevanju koji su, uz posredovanje Pakistana, potpisali Sjedinjene Američke Države i Iran.
Šarif je to rekao obraćajući se na sastanku delegacija održanom u okviru posjete iranskog predsjednika Mesuda Pezeškijana Pakistanu.
Govoreći o sporazumu između Vašingtona i Teherana, pakistanski premijer naglasio je da pitanje balističkih projektila nije bilo predmet razgovora tokom pregovora.
Nije prihvatljivo
- U Islamabadskom sporazumu nema balističkih projektila. Oni nikada nisu bili na stolu. Nikada nisu bili na dnevnom redu, a iranska strana o tome nikada nije željela razgovarati - rekao je Šarif.
Istakao je da u svijetu postoje oni koji pokušavaju sabotirati postignuti sporazum.
- Ne žele da se Iranci ponovo uzdignu iz pepela i dostignu vrhunac svoje slave - kazao je.
Osvrćući se na pitanje balističkih projektila, Šarif je poručio da ne mogu postojati dvostruki standardi kada je riječ o pravu država da posjeduju takve kapacitete.
- Želim jasno naglasiti da, naravno, ne mogu postojati dvostruki standardi. Ne može se reći da neke zemlje mogu posjedovati balističke projektile, a da Iran ne bi smio. Takvo licemjerje ne može se prihvatiti - rekao je pakistanski premijer.
Posrednička uloga
Šarif je također ukazao na ulogu koju su pakistanski zvaničnici imali tokom procesa koji je doveo do potpisivanja memoranduma o razumijevanju između SAD-a i Irana.
Tom prilikom zahvalio je Kataru, Saudijskoj Arabiji, Turskoj i Egiptu na podršci koju su pružili Pakistanu tokom tog procesa.
- Pakistan će nastaviti svoju posredničku ulogu sve dok se, pod uslovima koji osiguravaju čast i dostojanstvo, ne postigne trajni mir - poručio je Šarif.