U Vladi Republike Srpske potpisan je poseban kolektivni ugovor kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi.
Ovim ugovorom zaposlenima u javnom sektoru od 1. avgusta biće povećana plata za pet odsto.
Hoće li biti povećana premijeru i ministrima?
"Ako povećanje plata dobiju svi, ne vidim razlog da ne dobijemo i mi", rekao je Savo Minić, dodajući da nije bio zadovoljan ministarstkom platom.
Povećanje od pet posto ne znači im mnogo, kaže Minić, iako su ministrima i premijeru već jednom u aprilu uvećane plate.
„Dok nisam bio premijer, imao sam primjedbu na ministarsku platu. Pa jeste čuli da se neko buni da mu je visoka plata. Ako uistinu radite, ako ste na terenu, ako želite da uđete, da sjednete, da počastite, da uradite nešto, da imate i svoje lične obaveze.
Na kraju krajeva, ja sam imao nekada prijedlog, i to kad prođe ovaj mandat, onda ću ga predložiti, 16 je ministara u Republici Srpskoj, ja želim da oni imaju izuzetno velike plate, da budu za to nagrađeni i da rade pun gas, da rade 24 časa. Tako da pet posto manje ili više, u ovom momentu, meni i mojim kolegama ministrima sigurno da nešto ne znači“, smatra Minić.
Na sjednici Vlade, pored kolektivnog ugovora, razmatrana je Informacija o aktivnostima na zaključenju Ugovora između BiH i Elektrogospodarstva Slovenije u arbitražnom postupku.
„To je ona saga koju smo imali sa Elektrogospodarstvom Slovenije, kada je u pitanju i RiTE Ugljevik i sve ono ono što se dešavalo, mi smo potpisali sporazume, uradili sve da izbjegnemo arbitražu. Ovom odlukom Vlade svim onim što smo uradili, ostalo je sada da i druga strana obavijesti vašingtonsku arbitražu da postupak se obustavlja“, rekao je Minić.
Ovaj spor bio je težak skoro 700 miliona eura i odnosio se na prijeratna ulaganja Slovenije u izgradnju Rudnika i Termoelektrane Ugljevik i potraživanja za neisporučenu električnu energiju.
(BN) Foto: BN