Srpski turisti koji ovog ljeta planiraju odmor u Bugarskoj trebalo bi da budu na oprezu, jer je jedna od najpoznatijih plaža u Varni zatvorena za kupače nakon što su analize pokazale povišenu koncentraciju bakterije Ešerihija koli.
Bugarske zdravstvene vlasti zabranile su kupanje na Oficirskoj plaži i naložile postavljanje vidljivih upozorenja za sve posjetioce. Zabrana će ostati na snazi sve dok nova ispitivanja ne potvrde da je kvalitet morske vode ponovo bezbjedan za kupanje.
Ešerihija koli prirodno se nalazi u crijevima ljudi i životinja, ali njeno prisustvo u morskoj vodi može ukazivati na fekalno zagađenje. Kontakt sa kontaminiranom vodom ili njeno gutanje može izazvati stomačne tegobe, dijareju, povraćanje, bolove u stomaku i povišenu temperaturu, a posebno su ugrožena mala djeca, starije osobe i ljudi sa oslabljenim imunitetom, prenosi Telegraf.
Nadležne službe redovno prate kvalitet vode na bugarskim plažama, a nakon što su posljednja mjerenja pokazala prekoračenje dozvoljenih vrednosti, odlučeno je da se Oficirska plaža privremeno zatvori kako bi se zaštitilo zdravlje turista i lokalnog stanovništva.
Turistima se savjetuje da poštuju postavljena upozorenja i da do ukidanja zabrane koriste druge plaže u Varni koje su proglašene bezbjednim za kupanje.
Očekuje se da će nove analize biti obavljene u narednim danima, nakon čega će biti donijeta odluka o ponovnom otvaranju plaže.
Bonus video:
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.