Dok su planovi PIC-a nejasni, jesu li domaći lideri jasni i dovoljno glasni? Dokad će lični animozitet ugrožavati državni suverenitet? Da li su predizborne relaksacije uvod u postizborne kalkulacije? Vrijede li za sve isti aršini ili aršine ulazak u vlast ostavlja u prašini? Gost emisije Plenum na FTV-u bio je Bakir Izetbegović.
U osvrtu na budućnost Ureda visokog predstavnika, predsjednik SDA Bakir Izetbegović rekao je da postoje različiti prijedlozi, uključujući model podjele mandata između italijanskog i francuskog kandidata, ali da konačna odluka još nije donesena.
- Postoji prijedlog da se mandat podijeli, tako da po dvije godine obavljaju Italijan, a zatim Francuz. U svakom slučaju, OHR bi ostao, kao i bonske ovlasti.
Govoreći o ulozi međunarodne zajednice, ocijenio je da je ona mnogo pomogla Bosni i Hercegovini, ali da je često bila previše popustljiva prema onima koji proizvode političke krize.
- Međunarodna zajednica je učinila ogromno za Bosnu i Hercegovinu, ali je pokazivala previše spremnosti na ustupke strani koja je izvršila agresiju i genocid. Kasnije je i odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu se pravili ustupci.
Na pitanje o odgovornosti SDA za stanje u zemlji nakon višedecenijskog učešća u vlasti, Izetbegović je odbacio takve tvrdnje i istakao rezultate koje pripisuje periodu vlasti svoje stranke.
- SDA nije pravila probleme, nego je uvijek bila dio rješenja. Organizovali smo odbranu zemlje, zatim obnovu, a u vrijeme vlade Fadila Novalića otvoreno je oko 100.000 novih radnih mjesta.
Posebno je kritikovao aktuelnu vlast zbog zaduživanja.
- Danas se vlast zadužuje milijardama maraka i da toga nema, teško bi se isplaćivale penzije.
Govoreći o državnoj imovini, ponovio je da je riječ o pitanju koje je već pravno definisano odlukama Ustavnog suda BiH.
- Osnovni princip je da državna imovina pripada državi. Entitet nije država, nego dio države. Ne vidim razlog da se od toga pravi problem.
Odnosi sa HDZ-om i relaksacija političkih odnosa
Komentarišući odnose sa HDZ-om BiH i Draganom Čovićem, Izetbegović je ocijenio da je hrvatska politika predugo vezana za partnerstvo sa SNSD-om.
- Mislim da HDZ predugo održava partnerstvo sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ zatim kroz tu situaciju pokušava ostvariti svoje političke ciljeve.
Ipak, naglasio je da želi popravljanje odnosa.
- Vidjet ćemo hoće li gospodin Čović promijeniti pristup i početi više sarađivati s nama nego sa Dodikom. Naša ruka je pružena.
Na dodatno pitanje šta konkretno znači relaksacija odnosa s HDZ-om, odgovorio je da ona ne podrazumijeva jednostrane ustupke niti zaboravljanje ranijih sporova.
- Da se sve odradi šta se odradilo i u ratu i poslije rata i ovo sad koketiranje s Dodikom, pa da se jednim odlaskom na Bajram to sve riješi? Naravno da nismo od jučer.
- Ako neko pravi problem u ovoj državi, to su ljevičari i Čović sa svojim nezrelim postupcima, sa svojim naglim popuštanjima, sa svojim kandidatima i tako dalje.
Govoreći o idejama trećeg entiteta i Herceg-Bosne, upozorio je da takve inicijative mogu samo dodatno pogoršati odnose.
- To samo provocira drugu stranu. Zašto ponovno izložiti Hrvate i Bošnjake sukobu? To je katastrofa bila i za hrvatski narod.
Podsjetio je i na inicijativu o proporcionalnoj zastupljenosti.
- Nagovarao sam Čovića da podrži proporcionalnu zastupljenost. To bi pomoglo i Hrvatima i Bošnjacima.
Marfi, Sabina Ćudić i priče o podjeli Bosne i Hercegovine
Izetbegović je odbacio tvrdnje bivšeg američkog ambasadora Majkla Marfija o navodnim razgovorima SDA o podjeli Bosne i Hercegovine.
- Marfi je slagao tu stvar da bi odvukao pažnju, da bi napravio distrakciju.
Tvrdi da su takve izjave uslijedile nakon reakcija na ranije izjave Sabine Ćudić.
- Upravo ta čudna izjava Sabine Ćudić ga je inicirala da slaže takvu stvar.
Naglasio je da nikada nije bilo spremnosti za razgovore o podjeli zemlje.
- Nije se nama mogla u ratu podijeliti Bosna i Hercegovina, pa kome može pasti na pamet da pregovara o podjeli Bosne i Hercegovine?
Posebno je izdvojio pitanje teritorijalnog integriteta države.
- Nikada ne smije srbijanska čizma, graničar, policajac ili vojnik zagaziti na teritoriju Bosne i Hercegovine. Ako krenu u tom smjeru, to će sigurno dovesti do novog strahovitog konflikta.
Dodik, vladavina prava i reakcije međunarodne zajednice
Komentarišući političku poziciju Milorada Dodika, Izetbegović je ocijenio da međunarodna zajednica godinama popušta pred njegovim potezima.
- Permanentno se povlače pred njim. Permanentno mu daju više nego što treba. Taj čovjek je izvan zakona. Za sve ljude u ovoj zemlji vrijedi zakon, samo za Dodika ne vrijedi. Morat će se na kraju krajeva ta stvar nekom silom riješiti. Pravosuđe i međunarodna zajednica će morati primijeniti zakone.
Govoreći o narativima koje, prema njegovim riječima, promovišu Dodikovi lobisti, osvrnuo se i na posjetu Željke Cvijanović Izraelu.
- To je narativ Dodikovih lobista. Pokušavaju etablirati priču da muslimani ugrožavaju hrišćane i jevreje u Bosni i Hercegovini.
U tom kontekstu iznio je i ocjenu položaja Bošnjaka.
- Ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u aparthejdu u Republici Srpskoj i u dijelovima Federacije na jugu.
Koalicije i izbori 2026.
Na pitanje o mogućim postizbornim koalicijama, Izetbegović je rekao da bi želio okupljanje stranaka koje smatra probosanskim blokom, potvrdio je i mogućnost saradnje sa HDZ-om uz komentar „treba da se pomirujemo“.
- SBiH, SBB, DF, eventualno NES. Mene bi to radovalo.
Nije odbacio ni saradnju sa SDP-om na državnom nivou.
- Neću bježati od toga, barem na državnom nivou, da se napravi jedan front koji bi mogao ponijeti probosanske politike.
Govoreći o kandidaturi Denisa Bećirovića, bio je vrlo kritičan.
- Probali su ljudi. Ja mislim da su iskustva vrlo loša sa Trojkom. Bećirović je čovjek koji 28 godina nešto priča. Ja ne vidim da je on išta uradio.
Na kraju je izrazio očekivanje da će naredni izbori donijeti promjene, posebno kada je riječ o političkoj snazi SNSD-a.
- Nadam se da SNSD neće imati kapacitet kakav ima sada. Dok god je Dodik iznad zakona, ovoj zemlji neće biti dobro.