Nakon finansiranja dodatnih troškova za prevoz ljekara od kuće do posla, opština Istočna Ilidža od narednom mjeseca uvodi novu mjeru podrške za zdravstvene radnike u sistemu porodične medicine Doma zdravlja Istočno Sarajevo. Cilj je, kako navodi načelnik opštine Marinko Božović da se plate ljekara u Istočnom Sarajevu približe platama ljekara u Sarajevu, gdje je do sada veliki broj zdravstvenih radnika prešao da radi zbog boljih uslova rada.
„To je naš pokušaj da se koliko toliko plate doktora u našoj zdravstvenoj ustanovi približe, ne mogu, na žalost reći izjednače, sa platama zdravstvenih radnika u Sarajevu. Ukoliko mi damo 200 maraka za troškove prevoza, 400 maraka za troškove stanovanja, to je 600 maraka, to neće biti dovoljno da se plata ljekara u Istočnom Sarajevu izjednači sa platom ljekara u Sarajevu, ali će to biti naš doprinos da se približno do tog nivou dovede u apsolutnom iznosu", kaže Božović.

Odbornici ukazuju na lošu kadrovsku sliku u Domu zdravlja Istočno Sarajevu. Ova ustanova trenutno nema stalno zaposlenog ginekologa, iako se u njoj liječi oko 20 hiljada žena. Preko 40 hiljada stanovnika na raspolaganju ima samo jednog fizijatra.
„Korijen svega toga je što imamo loše zakone, što Vlada Republike Srpske i ministarstvo zdravlja, ni na koji način ne vrši osnaživanje ljekara, ne pomaže ljekarima. Ključne stvari su loš Zakon o zdravstvenoj zaštiti, nebriga Vlade Republike Srpske prema zdravstvu i na taj način Vlada Republike Srpske direktno ugrožava medicinske radnike, ali i sve građane i pacijente kojima zbog nebrige i nedostataka u zdravstvu uskraćuje dobru zdravstvenu zaštitu“, navodi Odbornik PDP-a u Skupštini opštine Istočna Ilidža Božidar Novaković.

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović kaže da, koliko su pripadnici MUP-a zaslužili da imaju plata 2.500 maraka, onda su doktori zaslužili da i imaju 5.000 maraka.
Ne može se gurati pod tepih pitanje primare i sekundarne zdravstvene zaštite i reći da se ne može naći način da se stimulišu ljudi koji rade, kada su u konkretnom slučaju u pitanju zdravstveni radnici koji rade u Istočnoj Ilidži ili u nekim drugim opštinama i gradovima u Republici Srpskoj.
Božović podsjeća da podaci Poreske uprave Republike Srpske pokazuju da su stanovnici Istočne Ilidže u prošloj godini za zdravstvenu zaštitu Fondu zdravstvenog osiguranja uplatili 19 i po miliona maraka. Ugovorom koji Dom zdravlja ima sa Fondom predviđeno je da se ovoj zdravstvenoj ustanovi vrati samo oko 4 miliona maraka.
To govori da se oko 5 miliona maraka koje stanovnici ove opštine uplate u Fond zdravstvene zaštite troši negdje drugo, kaže Božović i navodi da je to razlog zbog kojeg insistiraju da se naprave povoljniji ugovori za Dom zdravlja Istočno Sarajevo.
(BN) Foto: BN