Grad Mostar proglasio je u ponedjeljak vanredno stanje, saznaje Bljesak.info. Podsjetimo, Grad je ranije objavio dva upozorenja građanima zbog požara na deponiji Uborak. ''Zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije, na širem području grada, a posebno u sjevernim naseljima, bilježi se širenje gustog dima i neugodnog mirisa paljevine, što direktno utječe na kvalitet zraka'', stoji u upozorenju. U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti naših sugrađana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdala je sljedeće obavezujuće preventivne preporuke za stanovništvo:
Izbjegavanje boravka na otvorenom: Strogo se preporučuje izbjegavanje bilo kakvih aktivnosti na otvorenom prostoru u široj okolini odlagališta.
Zatvaranje objekata: Građani se pozivaju da zatvore sve prozore i vrata u svojim domaćinstvima. Ovo je posebno važno primjenjivati u noćnim i jutarnjim satima kada atmosferske prilike spuštaju dim u najniže slojeve zraka.
Zaštita ranjivih skupina: Hronični bolesnici s respiratornim i kardiovaskularnim poteškoćama, djeca, trudnice te osobe starije životne dobi trebaju potpuno eliminirati izlaganje vanjskom zraku do stabilizacije situacije.
Zabrana korištenja otvorenih voda: Do izričite potvrde o ispravnosti od strane nadležnih sanitarnih i higijensko-epidemioloških službi, zabranjuje se korištenje vode iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije.
Praćenje službenih informacija: Pozivamo građane da prate službene kanale komunikacije Civilne zaštite, PVP-a Mostar i lokalnih medija.
''Sve nadležne gradske službe, komunalna preduzeća i interventne jedinice su u maksimalnom kapacitetu na terenu kako bi se požar lokalizirao u najkraćem roku. Također, podsjećamo građane da je zbog ekstremno visokih temperatura na snazi potpuna zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru. Bilo kakvo uočavanje dima ili otvorenog plamena odmah prijavite Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici na broj 123 ili Operativnom centru civilne zaštite na broj 121. Zahvaljujemo građanima na razumijevanju, odgovornom ponašanju i saradnji u ovim vanrednim okolnostima'', objavio je Mostar.
Podsjetimo, u ponedjeljak ujutro izbio je požar na mostarskoj deponiji, a u gašenje su se, uz vatrogasce, uključili i vojska te air-tractori. S deponije se vatra proširila na zgrade javnog preduzeća, a u jednom su trenutku evakuirani svi iz kruga deponije zbog opasnosti. Gašenje požara još traje, a Grad Mostar izdao je upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, pogotovo onima koji žive u naseljima uz deponiju.