"Vidovdan je krsna slava VRS, a njeni pripadnici nisu bili samo članovi SNSD-a, zato ministar ima veliku odgovornost da ili zaštiti čast svih boraca i njihovih porodica ili da odstupi", naveo je Crnadak u objavi na fejsbuku.
"Uskoro će Vidovdan, jedan od dana koji su najviše i najupečatljivije obilježili istoriju našeg naroda.
Ujedno, to je i slava Vojske Republike Srpske. Tim povodom, uvaženi ministre, i kao bivši pripadnik VRS i kao narodni poslanik, pozivam Vas da se zauzmete da svečanosti koje će usllijediti, posebno centralna, budu dostojanstvene i posvećene svim našim borcima i idealima za koje su se žrtvovali", navodi Crnadak u otvorenom pismu.
Dodaje da je nedavno na obilježavanju proboja koridora u Dugoj Njivi, dozvolio da na glavnoj bini, uz posebnu najavu, u skladu sa protokolom koji ste Vi odobrili, govori Milorad Dodik, osoba bez ikakve funkcije u Republici Srpskoj, predsjednik samo jedne od političkih partija.
"Na taj način ste poručili da priznajete samo one borce koji danas pripadaju njegovoj političkoj partiji i da smo svi mi, koji imamo drugačija politička opredjeljenja, manje vrijedni, odnosno borci i građani drugog reda.
Nisu Vaši saborci ginuli i ostajali bez dijelova tijela da danas dopuštate ovakvu sramotu i poniženje.
Doduše, niste jedini, nipodaštavanje svih građana, koji nemaju člansku kartu SNSD, vidjeli smo i na obilježavanju Dana Republike, otvaranju bolnice u Trebinju, na slavi Grada Banjaluke i mnogim drugim prilikama", naglašava Crnadak.
Međutim, kaže on, Vidovdan je nešto drugo i nešto posebno.
"Kao krsna slava Vojske Republike Srpske, kao dan koji u našoj istoriji ima toliki značaj upravo zato što su naši preci branili svoj narod bez razdvajanja na dobre i loše Srbe, dužni ste da tu tradiciju nastavite i očuvate.
Javno ste govorili da niste stranačka ličnost, da Vam je stalo da pomognete svim borcima i njihovim porodicama, te da nastavite tradiciju i poštovanje časnih pripadnika Vojske Republike Srpske. Ako je tako, stranačkim funkcionerima nema mjesta na glavnoj bini i u državnom protokolu", konstatuje Crnadak i dodaje:
"Ministre, obezbijedite da svi borci budu jednaki, da se na Vidovdan sjećamo onih koji su dali najviše, odmaknite stranke od najuzvišenijih motiva i žrtava koje su naši borci, svih političkih uvjerenja, podnijeli za Republiku Srpsku. Ako to ne možete, podnesite ostavku, i to će biti doprinos nastavku borbe za onakvu Republiku Srpsku za koju smo se borili u ratu".
(BN) Foto: BN