U šesnaestini finala Svjetskog prvenstva Bosna i Hercegovina će igrati protiv Sjedinjenih Američkih Država. Duel se igra u noći 2. jula u 2 sata po našem vremenu na Santa Clara stadionu u Kaliforniji.
Američki mediji odmah su analizirali BiH, njenu igru, ali i statistiku koja ih brine. O lošem nizu Amerikanaca protiv evropskih selekcija već smo pisali, a zanimljivo je protiv koga su ostvarili posljednji trijumf.
Naime, američki nogometaši nisu pobijedili u 12 posljednjih utakmica protiv evropskih selekcija. U tom razdoblju imaju dva remija i čak 10 poraza.
The @USMNT's Round of 32 matchup is set 🇺🇸
— FOX Sports (@FOXSports) June 26, 2026
They will take on Bosnia and Herzegovina on July 1! pic.twitter.com/jYGM3LPH0T
Posljednju pobjedu protiv evropskog tima Amerikanci su ostvarili upravo protiv naše BiH u prijateljskoj utakmici prije četiri i po godine.
Međutim, to nas ne treba brinuti jer se radi o prijateljskoj utakmici u kojoj nisu igrali naši prvotimci, već je ekipa bila sačinjena od igrača iz tadašnje Premijer lige BiH. Tih igrača, koji su doživjeli poraz od SAD-a, danas nema u reprezentaciji.
Samo jedan igrač iz te selekcije danas nastupa za BiH na Svjetskom prvenstvu, a to je Jovo Lukić. Stameniti napadač je upravo protiv SAD-a debitovao za Zmajeve, a na ovom Svjetskom prvenstvu postigao je prvi gol BiH u duelu protiv Kanade.đ
The USMNT will play Bosnia-Herzegovina in the Round of 32 next Wednesday in Santa Clara 👀 pic.twitter.com/M9GmDOei66
— ESPN (@espn) June 26, 2026
Utakmica je završena rezultatom 1:0 za SAD, a gol su postigli u 89. minuti susreta preko Colea Bassetta.
BiH je tada nastupila u sastavu: Ćetković, Barišić, Vojnović, Kurdić, Savić, Đokanović, Begić, Ćorluka, Nukić, Lukić i Krpić.
S klupe su još ušli Dizdarević, Pidro, Ćavar, Ćosić, Ovčina i Maksimović.
To je bila ekipa koja je tada briljirala u Premijer ligi BiH, ali niko od njih nije ostvario značajniju karijeru i nametnuo se za reprezentaciju, osim Jove Lukića.