Prema navodima The Timesa, krovna svjetska fudbalska organizacija FIFA razmatra veliku promjenu pravila i to usred Svjetskog prvenstva. Nove regulacije odnosile bi se na raspucavanja jedanaesteraca, koja su vrlo izgledna u nokaut-fazi. Kako tvrdi FIFA, novo pravilo želi učiniti raspucavanja pravednijima za obje ekipe, a odnosi se na biranje strane na kojoj će se pucati i odluke ko će prvi pucati.
Po sadašnjem sistemu, prije početka lutrije jedanaesteraca kapiteni ekipa prilaze sudiji koji potom dva puta baca novčić. Pobjednik svakog bacanja određuje želi li da njegova ekipa puca prva ili druga, a pobjednik drugog na kojoj strani terena će se odviti raspucavanje. Moguće je da oba bacanja imaju istog pobjednika, kao što je bio slučaj u finalu Lige šampiona kada je PSG mogao dva puta birati, i to je upravo ono što FIFA želi promijeniti.
Plan je uvesti samo jedno bacanje te bi pobjednik odlučio želi li birati redoslijed izvođenja penala ili stranu na kojoj će se pucati, dok bi gubitniku automatski ostala druga opcija. Smatraju da bi to učinilo raspucavanje puno pravednijim jer po trenutnom sistemu jedna ekipa ima priliku ostvariti značajnu psihološku prednost.
FIFA nikada prije nije mijenjala pravila usred velikog takmičenja, ali odlučni su u namjeri da ovo pravilo uvedu prije početka nokaut-faze Svjetskog prvenstva. Već su navodno i kontaktirali IFAB, međunarodno tijelo za fudbalska pravila, kako bi dobili odobrenje. Ključno je da konačna odluka bude donesena do nedjelje kada se igra prva utakmica šesnaestine finala. Nakon što se odigra prva utakmica, promjena pravila više neće biti moguća.