"Razlika u platama između zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH i Republici Srpskoj godinama usmjerava trend odlaska ljekara i medicinskog osoblja u Federaciju. Ovaj problem je posebno izražen u lokalnim zajednicama koje se nalaze uz međuentitetsku liniju razgraničenja i u neposrednoj blizini većih centara kao što su Sarajevo, Tuzla i Mostar", navodi Božović i dodaje:
"Donošenjem ovog zakona stvaramo zakonsku mogućnost da se svim zdravstvenim radnicima zaposlenim u ustanovama koje se nalaze u okviru zaštićenog područja plate uvećaju za 15 odsto. To nije samo pitanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika, već i pitanje očuvanja zdravstvenog sistema i dostupnosti zdravstvene zaštite našim građanima".
Prema njegovim riječima, međuentitetska linija dotiče 44 opštine i grada u Republici Srpskoj, a svaka od tih sredina suočava se sa specifičnim izazovima.
"Odlazak ljekara, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja morao bi da upali sve ALARME, jer bez ljudi nema ni zdravstvenog sistema", naglašava on.
Božović kaže da mjera koju će primjenjivati Istočna Ilidža predstavlja dobar primjer i konkretan odgovor na ovaj problem, ali ona sama po sebi ne može biti sistemsko rješenje za cijelu Republiku Srpsku.
"Zato je neophodno da kroz zakonska rješenja stvorimo uslove da svi građani, bez obzira na to u kojoj lokalnoj zajednici žive, imaju jednak pristup kvalitetnoj primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti. Očuvanje zdravstvenog kadra nije trošak, već investicija u budućnost Republike Srpske", zaključio je Božović.
Зашто је Закон о заштити међуентитетског појаса и његовом проглашењу простором од посебног интереса за Републику Српску важан за област здравства?
— Marinko Bozovic (@BozovicMarinko) June 23, 2026
Разлика у платама између здравствених установа у Федерацији БиХ и Републици Српској годинама усмјерава тренд одласка љекара и… pic.twitter.com/352GA3nhXe
(BN)