Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veliku pobjedu na Lumen Fildu (Lumen Field) u Sijetlu, savladavši Katar rezultatom 3:1 u okviru trećeg kola grupne faze Svjetskog prvenstva.
Ovim trijumfom izabranici Sergeja Barbareza stigli su na prag plasmana u šesnaestinu finala, a mrežu protivnika tresli su Kerim Alajbegović i Ermin Mahmić, uz autogol katarskog fudbalera nakon udarca Edina Džeke.
Nakon meča, selektor Sergej Barbarez nije krio zadovoljstvo zbog svoje prve trenerske pobjede na smotri najboljih selekcija svijeta, osvrnuvši se na težinu igranja na ovom nivou.
Došli smo kao čisti autsajderi
- Ne govorim ja džaba da je ovo Svjetsko prvenstvo. I da je preko puta tebe neko ko ima kvalitet, ko se nada da te može dobiti. Ne znam u kojem filmu smo mi u nekoj mogućnosti da dominiramo nekog predstavnika ovdje. Došli smo kao čisti autsajderi da pokušamo uraditi nešto veliko. I to nam se ostvarilo. Uvijek ima stvari o kojima treba pričati i koje nisu kako smo očekivali. Onda bi bio perfektan meč. I ovako je fantastično - poručio je šef stručnog štaba Zmajeva na konferenciji za medije.
Barbarez je uputio i posebne pohvale na račun osamnaestogodišnjeg Kerima Alajbegovića, koji je odigrao briljantan meč i ponio priznanje za najboljeg pojedinca susreta. Ipak, selektor je iskreno priznao da mu se nisu svidjeli određeni momenti u igri, posebno u završnici prvog dijela.
- Zadnjih pet, šest minuta prvog dijela nije bilo na nivou. Ne mogu sada to objasniti - iskren je bio Barbarez.
Mali smo, ali nas je puno
Legendarni kapiten, a sada selektor, iskoristio je priliku da uputi zahvalnost navijačima koji su napravili sjajnu atmosferu u Sijetlu, posebno se osvrnuvši na veliku snagu bh. dijaspore.
- Mali smo, ali nas je puno - zaključio je Barbarez.