Williams će u utorak odigrati prvi meč u singlu od 2022. godine, kada se u prvom kolu Wimbledona sastaje s Australkom Mayom Joint.
Četrdesetčetverogodišnja Amerikanka vratila se tenisu nakon četiri godine pauze, nastupivši u dublu na turnirima u Queen’s Clubu i Berlinu, prije nego što je odlučila povratak proširiti i na singl na Wimbledonu. Na londonskom Grand Slamu igrat će i dubl sa sestrom Venus, piše AFP.
Njena odluka da se vrati na teren donijela joj je, međutim, i dodatne obaveze izvan njega. Prije zvaničnog povratka na WTA Tour morala je nekoliko mjeseci biti uključena u program antidoping testiranja.
Prema pravilima o prijavljivanju lokacije, teniseri moraju za svaki dan u godini navesti gdje će se nalaziti i u kojem vremenskom periodu mogu biti dostupni za testiranje. Odbijanje testa ili tri propusta u prijavljivanju lokacije u roku od 12 mjeseci mogu dovesti do sankcija.
- Iscrpljujuće je. Promijenili su pravila. Nisam znala neka od njih. Ako propustite test izvan svog prijavljenog termina, i to se računa kao propušten test. Kao da ne mogu otići po svoju djecu - rekla je Williams novinarima na Wimbledonu.
Dodala je da smatra da sistem mora biti razumniji.
- Neprofesionalno je. Mrzim to. Potrebno je, ali ako želim otići negdje izvan svog termina, trebalo bi da mogu to uraditi, a da se ne računa kao propušten test. To je bio jedan od velikih razloga zbog kojih se nisam željela vratiti, jer je zaista teško - kazala je Williams.
Njene kritike dolaze nekoliko dana nakon što je Međunarodna agencija za integritet tenisa izrekla četverogodišnju suspenziju bivšoj pobjednici Wimbledona Marketi Vondroušovoj. Čehinja je u decembru odbila antidoping test, navodeći da se plašila pustiti službenu osobu za testiranje u svoj dom.
Williams, majka dvije djevojčice, rekla je da joj svakodnevne obaveze dodatno otežavaju prilagođavanje pravilima.
- Prilično sam zauzeta. Vodim kompaniju za ulaganje rizičnog kapitala, putujem svijetom i imam djecu. Mogu biti u mnogo različitih gradova u različito vrijeme - rekla je.
Ipak, istaknula je da razumije potrebu za testiranjem kako bi sport ostao čist, ali da joj je disciplina stalnog prijavljivanja lokacije izazovna.
Williams je 2022. godine, nakon poraza u trećem kolu US Opena od Ajle Tomljanović, rekla da se udaljava od tenisa, što je tada shvaćeno kao kraj njene karijere.
I sada priznaje da nije potpuno sigurna da je povratak u singl bio ispravna odluka.
- Imala sam rok do ponedjeljka da odlučim. Mislim da sam odlučila u nedjelju. Nisam bila sigurna do tada. Iskreno, još nisam potpuno sigurna, ali vidjet ćemo - rekla je Williams.
Dodala je da joj je motiv za povratak želja da igra pred svojom djecom.
- Moja očekivanja su prvi put u karijeri drukčija. Mislim da ću zaista uživati na terenu. Očekujem da ću biti nervozna, ali bila sam nervozna u svakom meču koji sam odigrala. To pokazuje strast, ljubav i koliko mi je stalo - kazala je Williams.
Serena Williams osvojila je 23 Grand Slam titule u singlu, od čega sedam na Wimbledonu.
(Vijesti.ba/Fena)