Bivši guverner Illinoisa i američki lobista Rod Blagojevich tvrdi da Milorad Dodik radi odličan posao kada je riječ o odnosu s predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trumpom.
"Republika Srpska danas ima značajno drugačiju poziciju u svijetu nego ranije, tokom Bidenove administracije, koja je bila neprijateljski nastrojena prema Srbima u Republici Srpskoj i BiH, rekao je za RTRS Rod Blagojević.
- Postiže se veliki napredak. Takođe vidim značajnu priliku, a već i konkretne pomake, kada je riječ o dovođenju ekonomskih mogućnosti u Republiku Srpsku kroz američke kompanije i investicije - rekao je Blagojević.
Lider poput Milorada Dodika, koji brani prava srpskog naroda, nije važan samo za ljude u Republici Srpskoj, već i za razvoj boljih odnosa sa Sjedinjenim Državama, a posebno sa Donaldom Trampom, kaže Blagojević.
- Ono što mogu da predvidim kada je riječ o budućnosti, i to ne tako dalekoj budućnosti, u danima, sedmicama i mjesecima koji dolaze, jeste da trenutno postoji praznina u Evropi, posebno u njenom istočnom i centralnom dijelu. Viktor Orban je doživio poraz i više nije politička figura kakva je bio ranije u Mađarskoj. Mislim da bi predsjednik Tramp mogao pronaći novog najboljeg prijatelja u ovom dijelu Evrope, ukoliko prihvati Milorada Dodika - naveo je Blagojević.
Njegovo liderstvo i način na koji se bori za svoj narod upravo su osobine koje Tramp cijeni i poštuje, kaže Blagojević.
- Zato mogu zamisliti dan kada bi, iskreno govoreći, Milorad Dodik mogao postati novi Viktor Orban kada je riječ o odnosima sa predsjednikom Trampom i odnosima između Sjedinjenih Američkih Država i Republike Srpske - rekao je Blagojević.
Pored ukidanja sankcija, Republika Srpska je, kaže, uspjela da visokog predstavnika izbaci iz igre.
- Kristijan Šmit je, da upotrebim čuvenu Trampovu rečenicu iz emisije "Pripravnik", otpušten. Njega više nema i to je dobra stvar. Sada bi trebalo ukinuti finansiranje Kancelarije visokog predstavnika i potpuno je raspustiti. Ne bi trebalo da postoji institucija visokog predstavnika, čovjeka iz strane zemlje kojeg niko nije izabrao, a koji upravlja drugom zemljom i oduzima prava njenim narodima. U ovom slučaju, oduzima prava srpskom narodu u Republici Srpskoj, pravo na samoupravu, pravo na autonomiju, pravo da slobodno bira svoje predstavnike na izborima koji su slobodni i pošteni. Zato je činjenica da je Kristijan Šmit otišao još jedan pozitivan korak - rekao je Blagojević.