Nakon utakmice, Miguel je rekao da je ono što se dogodilo protiv Kanade bio izuzetno težak dan za katarski tim. Objasnio je da su okolnosti utakmice, posebno crveni kartoni, imale značajan utjecaj na igru, ali je odbio to koristiti kao izgovor za težak poraz.
"Prvo, želim se ispričati katarskim navijačima koji su putovali hiljade kilometara kako bi nas podržali. Znamo koliko su tužni nakon ovog rezultata, a mi igrači osjećamo još veću bol jer znamo vrijednost dresa koji predstavljamo i odgovornost koju nosimo", rekao je i dodao:
"Utakmica je počela na način koji nije bio idealan za nas. Primili smo rani gol koji je kanadskom timu dao značajnu psihološku prednost, a onda je crveni karton dodatno otežao zadatak."
"Kada igrate protiv jake momčadi na njihovom terenu, pred njihovim navijačima, a ostanete na deset igrača, stvari postaju nevjerojatno teške.“
Katarski fudbaler objasnio je da se ekipa pokušala pregrupirati nakon prvog crvenog kartona, ali je istaknuo da su mali detalji odigrali značajnu ulogu u povećanju razlike, rekavši:
"Na ovakvim turnirima svaka se pogreška odmah kažnjava. Pokušali smo se vratiti u igru i održati organizaciju, ali suočili smo se s protivnikom koji je iskoristio gotovo svaku priliku i kako je vrijeme prolazilo, utakmica je za nas postajala sve kompliciranija.“
Pedro Miguel naglasio je da se igrači osjećaju potpuno odgovornima za rezultat, dodajući: "Ne bježimo od odgovornosti i ne tražimo izgovore. Kada izgubite s ovom razlikom, morate biti dovoljno hrabri da priznate da nastup nije bio na razini. Svi smo odgovorni, od prvog do posljednjeg igrača na terenu."
Istaknuo je da je katarska ekipa u svojoj prvoj utakmici protiv Švicarske predstavila potpuno drugačiju sliku, tako da trenutni rezultat ne odražava pravu razinu momčadi.
Dodao je: "Fudbal može biti vrlo okrutan. Ima dana kada stvari idu na vašu stranu, a ima i dana kada sve ide obrnutim putem. Važno je sada ne zadržavati se na ovoj utakmici, već kako ćemo reagirati i pokazati svoj pravi karakter u sljedećoj."
Pedro Miguel je govorio o moralu igrača u svlačionici nakon utakmice, potvrđujući da su svi bili vidno uznemireni. Rekao je: "Nisam vidio niti jednog igrača na kojeg rezultat nije utjecao. Svi su se osjećali tužno i razočarano. Vrlo smo bliska skupina i znamo vrijednost predstavljanja Katara na Svjetskom prvenstvu, tako da je atmosfera nakon posljednjeg zvižduka bila izuzetno teška.“
Dodao je: „Ali istovremeno, vidio sam pozitivan duh među igračima. Da, razočarani smo, ali niko nije odustao niti podigao bijelu zastavu. Svi govore o potrebi brzog oporavka i pripreme za sljedeću utakmicu na najbolji mogući način."
Što se tiče nadolazeće utakmice protiv Bosne i Hercegovine u trećem kolu, Pedro Miguel naglasio je da katarska reprezentacija i dalje ima snažnu motivaciju da časno završi turnir, rekavši:
"Još uvijek imamo vrlo važnu utakmicu pred sobom. Borit ćemo se za pobjedu i da usrećimo naše navijače. Ne možemo dopustiti da ovaj poraz poništi sve na čemu smo radili u proteklom razdoblju."
Nastavio je: „Prvo moramo vratiti mentalnu ravnotežu, a zatim i fizičku. Ovo je sada pravi izazov."
Igrači su izdržali fizički i mentalno iscrpljujuću utakmicu, ali imamo skupinu iskusnih igrača koji znaju kako se nositi s ovakvim situacijama.“
Istaknuo je da je sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu velika odgovornost i čast za svakog igrača, rekavši: „Doći do Svjetskog prvenstva san je svakog fudbalera. Razumijemo vrijednost boravka ovdje i znamo da nas prati cijela nacija, da nas gleda i očekuje puno od nas, stoga ćemo dati sve od sebe u sljedećoj utakmici."
Pedro Miguel pohvalio je ogromnu podršku koju je katarska reprezentacija dobila u Vancouveru, unatoč teškom porazu, naglasivši da su navijači bili jedan od najpozitivnijih aspekata utakmice.
"Jedna od stvari koja nas je najviše dirnula bila je vidjeti katarske navijače kako nastavljaju bodriti momčad unatoč teškom rezultatu. Ovo je nezaboravno za svakog igrača. Bili su fantastični tokom cijele utakmice i još jednom su dokazali da su naš igrač broj jedan. Vidjeli smo hiljade navijača u katarskim odorama kako mašu kestenjastim zastavama na tribinama. Ovaj prizor ispunjava nas ponosom i čini nas još odlučnijima da snažno odgovorimo u sljedećoj utakmici.“
Također je govorio o važnosti učenja iz taktičkih lekcija stečenih u utakmici protiv Kanade, rekavši: "Svaka utakmica vas uči novim lekcijama. Moramo sjesti s trenerskim stožerom i analizirati što se dogodilo s potpunom transparentnošću i jasnoćom. Pogreške se događaju u fudbalu, ali najvažnije je kako ih ispraviti i izbjeći njihovo ponavljanje."
Naglasio je da ekipa ima potpuno povjerenje u trenerski tim, na čelu sa španskim stručnjakom Julenom Lopeteguijem.
"Imamo sjajan trenerski štab s velikim iskustvom. Sarađivat ćemo u nadolazećim danima kako bismo ispravili svoje pogreške i pripremili se na najbolji mogući način.“
Kapiten i defanzivac Katara, Boualem Khoukhi, objavio je snažnu poruku ohrabrenja na svom osobnom Instagram računu nakon teškog poraza koji su pretrpjeli protiv Kanade na Svjetskom prvenstvu 2026.
Khoukhi je podijelio sliku s jedne od utakmica reprezentacije, uz frazu: "Nikad ne odustaj... Svaki pad je početak snage", što je jasan pokazatelj potrebe da se zadrži nada i bori se za povratak u sljedećoj utakmici.
Katar je u prvom kolu osvojio neočekivano bod protiv Švicarske, pa tako bi pobjedom nad BiH vjerovatno prošao dalje, što znači da na su Seattleu u srijedu od 21 čeka utakmica na sve ili ništa, sa obje strane.