Predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić rekao je nakon potpisivanja Posebnog kolektivnog ugovora sa Vladom Republike Srpske da će se ovaj dokument primjenjivati u trideset jednoj javnoj službi sa više od 6.500 zaposlenih.
On je rekao da je Posebni kolektivni ugovor za radnike u javnim službama potpisan zahvaljujući premijeru RS Savi Miniću koji je, kao je naglasio, pokazao državničko ponašanje.
"Veoma je značajno što će ugovorom sedam ustanova socijalne zaštite, čiji osnivač je Vlada Republike Srpske, biti riješena goruća pitanja u vezi sa njihovim primanjima", rekao je Marić.
Marić je podsjetio da su to ljudi koji rade ustanovama kao što je Dom za djecu i omladinu ometenu u razvoju "Čirkin polje" u Prijedoru, zatim Dom za lica sa invaliditetom u Višegradu koji brine o ženskoj djeci, kao i domovi penzionera u Doboju, Banjaluci, Istočnom Sarajevu, Trebinju i Derventi.
On je naglasio da ljudi u tim ustanovama rade jedan od najhumanijih poslova jer brinu o ljudima koji su na trajnom smještaju kod njih, a imali su najniže plate u Republici Srpskoj.
"Kroz ovaj kolektivni ugovor smo omogućili da se njihova primanja uvećaju i za 30 odsto, što će znatno uticati na njihov položaj i status", rekao je Marić.
On je istakao da je to posebno važno imajući u vidu da je u svim zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite ionako deficitaran medicinski kadar i kadar njegovatelja koji brinu o tim ljudima.
Marić se nada i da će u narednom periodu biti zaključen ugovor i za organe uprave i na taj način biti uređena oblast za 36.000 zaposlenih radnika.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić ocijenio je da je potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim službama od izuzetnog značaja, jer su na taj način uređena prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi.
"Kada imamo ovakve kompromise, to je velika stvar za Republiku Srpsku", rekao je novinarima Minić nakon potpisivanja.
Minić je naglasio da sa partnerima u Ekonomsko-socijalnom savjetu Republike Srpske postoji obaveza da se sve učini za dobrobit građana.
"Moramo razgovarati i svi sagovornici o temama socijalnog dijaloga moraju biti zadovoljni. Imamo dobre sagovornike i mnoge stvari ćemo još završiti", istakao je Minić.
On je podsjetio da postoji značajan broj radnika koji još uvijek nisu zadovoljni, te da se radi toga mora nastaviti razgovarati.
Poseban kolektivni ugovor kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi u Republici Srpskoj potpisan je danas u Banjaluci.
Ugovor su potpisali ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostojić i ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić sa predsjednikom Sindikata uprave Božom Marićem i predsjednikom Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi Brankom Zelenovićem.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je za njegov resor značajno što će poseban kolektivni ugovor omogućiti povećanje plata od pet do 30 odsto socijalnim radnicima koji rade direktno sa korisnicima.
"To će svojim opštim aktom te ustanove i da određuju i uređuju", rekao je Šeranić novinarima u Banjaluci nakon potpisivanja posebnog kolektivnog ugovora kojim se uređuju prava, obaveze i odgovornost zaposlenih u 31 javnoj ustanovi u Republici Srpskoj.
On je dodao da će uz postojeće i planirano povećanje plata u okviru sistema javnih službi doći i do poboljšanja ostalih prava radnika, te dodatnog unapređenja ekonomsko-socijalnog statusa.