Engleska reprezentacija našla se pod žestokim kritikama nakon pobjede 2:0 protiv Paname, kojom je izborila prvo mjesto u grupi i plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva.
Golove za “Tri lava” postigli su Džud Belingem (Jude Bellingham) i Hari Kejn (Harry Kane), ali uprkos rezultatu, igra Engleza nije impresionirala stručnu javnost.
Posebno oštar bio je bivši napadač Troj Dini (Troy Deeney), koji je u televizijskom studiju optužio engleske ofanzivce za bahatost i loše odluke na terenu.
- Pogledajte koliko su lopti izgubili: Saka 14, Rašford 20, Madueke sedam. To je rasipanje. Djelovali su bahato i neuko -, poručio je Dini.
On je dodao da su engleski igrači prečesto ulazili u individualne pokušaje bez jasne ideje.
- Mislili su da su brži i bolji od svakog protivnika, ali igraju protiv reprezentacija koje daju sve za svoju zemlju. To se ne smije potcijeniti -, rekao je Dini.
Kritike nisu stale na tome. Američki analitičar Majk Grela (Mike Grella) otišao je korak dalje, dovodeći u pitanje i percepciju engleske ekipe kao jedne od najboljih na svijetu.
- Možda jednostavno niste tako dobri koliko mislite. Igrači su vam vrijedni stotine miliona, ali gubite duele i izgledate prosječno -, rekao je Grela.
Engleska je uprkos kritikama završila grupnu fazu bez poraza, ali pritisak pred nokaut fazu dodatno raste, posebno uoči duela protiv DR Konga u Atlanti u srijedu.