Kremlj je izjavio da ostavka britanskog premijera Kira Starmera (Keira Starmera) vjerovatno neće dovesti do poboljšanja odnosa između Moskve i Londona.
Poboljšanje bilateralnih odnosa
Na brifingu u Moskvi, glasnogovornik Dmitrij Peskov rekao je da se Starmer u Rusiji neće pamtiti po bilo kakvim naporima za poboljšanje bilateralnih odnosa.
- Postoji mnogo pitanja o tome mogu li se stvari poboljšati nakon njega, ali malo je vjerovatno da će iko na britanskoj političkoj sceni imati stav o našim bilateralnim odnosima koji se značajno razlikuje od stava Kira Starmera - rekao je Peskov.
Govoreći o ukrajinskim napadima na rusku energetsku infrastrukturu, Peskov je rekao da vlasti rade na ublažavanju posljedica i osiguravanju snabdijevanja gorivom za stanovništvo.
"Promjene su malo vjerovatne"
Njegovi komentari uslijedili su nakon što su vlasti najavile ograničenja prodaje goriva na benzinskim pumpama, a snabdijevanje u nekim regijama privremeno je rezervisano za državne službe odgovorne za javnu sigurnost i esencijalne operacije.
Peskov je rekao da vlada koordinira s naftnim kompanijama i poduzima mjere za rješavanje situacije.
Glasnogovornik Kremlja dodao je da u bliskoj budućnosti planiraju razgovore između predsjednika Vladimira Putina i njegovog bjeloruskog kolege Aleksandra Lukašenka, što će biti prilika za raspravu o prijetnjama koje je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski uputio Bjelorusiji.
Razgovori komercijalne prirode
Peskov je Zelenskijeve izjave ocijenio kao miješanje u unutrašnje stvari druge države i izjavio da Rusija ne sumnja da je Bjelorusija sposobna zaštititi svoj suverenitet.
Također je potvrdio da su održani kontakti između ruskih i srbijanskih predstavnika u vezi s budućnošću srbijanske naftne kompanije NIS, u kojoj ruski Gazprom ima udio.
Izjavio je da su razgovori bili komercijalne prirode i nije želio otkrivati detalje.
Ruski energetski resursi povezani s NIS-om suočavaju se s pritiskom američkih sankcija nametnutih ruskim dioničarima kompanije.