Kordić je naveo da je ovu odluku donio Krizni štab, formiran zbog požara na deponiji.
-Trenutno pokušavamo riješiti dva problema. Jedan je da do kraja ugasimo požar, a drugi odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru sa vatrogascima utvrđeno je da je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja, te je angažovana firma koja će već danas početi taj proces – rekao je Kordić, prenosi Fena.
Kordić je potvrdio da je požar prouzrokovao višemilionsku štetu.
– Komisija će izaći na teren kada to uslovi dozvole. Šteta je zasigurno višemilionska. Izgorjele su veoma vrijedne mašine, reciklažno dvorište, mašine za razdvajanje otpada i sva tehnika kojom je upravljalo JP „Deponija“. Izgorjeli su i objekti.
Oprema je osigurana kod osiguravajućih kuća, koje su obaviještene, ali i to je proces koji ima svoju dinamiku – zaključio je Kordić.
Požar na Uborku izbio je u ponedjeljak ujutro i još se utvrđuju uzroci. Grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.
(Agencije) Foto: Schreenshot/Avaz