Povodom Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u ratu koji se obilježava 19. juna, danas je u Kantonalnoj bolnici Zenica svečano otvoren i Antistres kutak za žene i djecu žrtve nasilja, ali i zdravstvene profesionalce koji se bave liječenjem žrtava nasilja.
Ranije su antistres kutak dobili Bihać i Travnika, a kutak u Zenici otvoren je u saradnji Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona, Udruženja i KBZ-a.
– Ovim putem želim da se zahvalim Udruženju ‘Medica’, s kojom imamo saradnju preko 30 godina, na ovom projektu i donaciji za opremanje kutka, koji ćemo koristiti za najranjivije kategorije našeg stanovništva. To su majke, pacijentice i djeca – kazao je pomoćnik direktora KBZ-a za medicinske poslove Rasim Iriškić, koji se nada nastavku saradnje u interesu pacijenata i stanovništva.
Direktorica “Medice” Sabiha Husić, koja je s Iriškićem danas potpisala i Sporazum o saradnji, podvukla je kako će Kutak, osim pacijenticama, biti podrška i zdravstvenim profesionalcima, odnosno u očuvanju njihovog mentalnog zdravlja.
– Ovaj projekat pokazuje da brinemo o najranjivijim kategorijama, a to su žrtve nasilja, prije svega žene i djeca. Zahvaljujući našim edukatorima, ljekarima iz KBZ-a, Doma zdravlja Travnik i Bihać, oni su također doprinijeli da antistres pristup postane prepoznatljiv na međunarodnom nivou pa se danas implementira u BiH, na Kosovu, u Afganistanu, Iraku i Njemačkoj – istakla je Husić.
U petak je promovirana i Instrukcija za postupanje zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika u zdravstvenim ustanovama sa žrtvama nasilja u porodici i zajednici, koje je donijelo Ministarstvo zdravstva ZDK, a po kojoj će postupati zdravstveni profesionalci ove ustanove te Opće bolnice Tešanj i svih domova zdravlja u tom kantonu.