Grupa bivših generala HVO-a i zvaničnika zločinačke paradržave Hrvatske Republike Herceg Bosne (HR HB) zatražila je da hrvatske vlasti podrže uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH, upozoravajući da "Hrvate ondje godinama preglasavaju Bošnjaci".
Grupa potpisnika koja se naziva "Inicijativnim odborom za uspostavu hrvatske izborne jedinice u BiH" uputila je, među ostalima, otvoreno pismo hrvatskom predsjedniku, premijeru, predsjedniku Sabora i biskupima i zatražila podršku Zagreba uspostavi hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH, javlja HINA.
„Od Republike Hrvatske zahtijevamo da sada djelatno i javno podrži uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH i sva konkretna rješenja za stvarno rješenje hrvatskog pitanja u BiH“, navodi se u pismu kojeg, među ostalima, potpisuju generali Željko Glasnović i Ilija Vincetić i ratni načelnik HVO u Tomislavgradu Mijo Tokić.
Potpisnici tvrde da je "izvorni dogovor iz Washingtonskog sporazuma, kojim je 1994. zaustavljen bošnjačko-hrvatski rat, uz potpis i političko jamstvo tadašnjeg hrvatskog državnog vrha, uključujući Franju Tuđmana, podrazumijevao ravnopravnost Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH".
„Hrvati su dobrovoljno unijeli svoj ustavnopravni entitet (HR-HB) u novu, zajedničku Federaciju BiH, pod čvrstim uvjetom da ona bude ravnopravna ustavna zajednica dvaju konstitutivnih naroda (Hrvata i Bošnjaka) s paritetnim modelom upravljanja“, navodi se u pismu.
Nakon što su se snage HVO-a i HV-a početkom 1994. godine našle u gotovo bezizlaznom stanju, uslijed teških vojničkih poraza HVO-a i HV-a od strane Armije RBiH u Srednjoj Bosni i Hercegovini, vojni i politički vrh Republike Hrvatske bio je prisiljen popustiti pod pritiskom međunarodne zajednice, smijeniti dotadašnje rukovodstvo paradržave Herceg-Bosne predvođeno ratnim zločincem Matom Bobanom, izabrati novo rukovodstvo, te pregovarati o miru što će rezultirati Washingtonskim sporazumom.
Potpisnici inicijative za uspostavu hrvatske izborne jedinice pišu kako je "taj sporazum kasnije narušen djelovanjem međunarodnih predstavnika i izmjenama ustavno-izbornog sustava u BiH u pravcu stvaranja bošnjačke državice na štetu Hrvata".
Ističu da se "time sustavno omogućilo bošnjačko političko preglasavanje Hrvata u Federaciji BiH, osobito u izboru članova Predsjedništva BiH i u Domu naroda".
"Vrijeme u kojem nam brojniji narod bira naše političke predstavnike je završilo“, poručuju, dodajući da je uspostava hrvatske izborne jedinice „nužan korak za vraćanje ustavne ravnopravnosti i legitimnog političkog predstavljanja“.
Potpisnici inicijative navode i kako Republika Hrvatska, kao potpisnica međunarodnih sporazuma u Washingtonu i Daytonu ima posebnu odgovornost prema ustavnom poretku BiH.
„Od Republike Hrvatske očekujemo da, kao potpisnica i jamac međunarodnih sporazuma, reagira na svako odstupanje od izvornog dogovora i podrži politička rješenja koja osiguravaju ravnopravnost konstitutivnih naroda“, stoji u pismu.
U poruci bošnjačkim političkim predstavnicima ističu da se "praksa političkog preglasavanja Hrvata u Federaciji BiH ne može nastaviti". Dodali su da je uspostava hrvatske izborne jedinice nužan uvjet za ravnopravnost konstitutivnih naroda, "dok bi u suprotnom nastavak prakse preglasavanja vodio na stanje prije potpisivanja Washingtonskog sporazuma".