Kantonalni sud u Tuzli je 28. maja 2026. godine uvažio tužbe gradskih nogometnih saveza Živinice i Srebrenik, a pet dana kasnije tačnije 2. juna Ministarstvo pravde i uprave uvažilo i poništilo izbornu skupštinu Nogometnog saveza Tuzlanskog kantona od 02. 11. 2024. kao i sve njene odluke koje su nastale nakon tog datuma.
Tako sada u NSTK pokušavaju izaći iz ovog začaranog kruga ali očito na način da sve odluke sa te nelegalne Izborne skupštine ostanu iste i da se zapravo samo rezultati sa nezakonske Skupštine potvrde.
To se najbolje vidi iz poziva za Vanrednu skupštinu koju je Elmir Sećerbegović sazvao za 6. juli u Kalesiji kao stari predsjednik NSTK jer Damir Džafić to ne može s obzirom da je sud njegov izbor poništio.
Naime, na ovu skupštinu iz NSTK su pozvali predstavnike Živinica i Srebrenika. Samo prije tri mjeseca NSTK je suspendirao ova dva saveza, a sada ih pozivaju na Vanrednu skupštinu jer im je sud tako naložio.
I umjesto da sprovedu nove izbore, odnosno da se pripreme za održavanje istih jer je Sud poništio prošle, čelnici NSTK žele samo da se na Vanrednoj skupštini legalizira ono sto je Kantonalni sud u Tuzli osporio.
Zvući nerealno, ali u Bosni i Hercegovini je kada su u pitanju fudbalski izbori sve moguće, pa i da nadležni organi ne priznaju volju većine fudbalskih klubova, odnosno da "pružaju podršku" fantomskim Udruženjima. Znaju to najbolje fudbalski klubovi u Sarajevu.
Očito je da Elmir Sećerbegović, Damir Džafić i Nermin Omerović kao tadašnji predsjednik izborne komisije, imaju namjeru na svoj način da sprovode Statut NSTK i Zakon o udruženjima i fondacijama FBiH zbog čega su trenutno nelegalni.
Izborna skupština je poništena od suda i nadležnog ministarstva, a umjesto da se organizira nova, Šećerbegović i društvo su smislili plan kako da pokušaju "prevariti" sistem. Novih izbora prema njihovom planu nema, a da bi se kao ispoštovale odluke suda i nadležnog ministarstva planirano je da se prvo ponište odluke donsene na Izbornoj skupštini 02. 11. 2024., a onda potvrde te iste odluke.
Očito se Šećerbegović i društvo nadaju da će samo prisustvo delegata iz Živinica i Srebrenika dati legalitet i legitimitet izabranim predstavnicima na Izbornoj skupštini na kojoj pak nisu učestvovali delegati iz Gradskih saveza Živinica i Srebrenika.
Drugim riječima, "mi smo bez vas izabrali i zbog toga su Izbori proglašeni nevažećim, a sada ćemo vas pozvati na Skupštinu kako bismo naše nezakonske odluke pokušali učiniti zakonskim". Plan kakav se očito može smisliti samo u Bosni i Hercegovini vjerujući da će se do novih sudskih odluka "kupiti" vrijeme do novih fudbalskih izbora.
Međutim, to nije sve, odnosno prema našim informacijama Nogometnim savezom Tuzlanskog kantona se trenutno bavi i MUP TK i Tužilaštvo TK a osim Elmira Sećerbegovića, Damira Džafića i Nermina Omerovića, predmet istrage su i dvoje ministara iz Vlade TK i to Damir Gazdić ministar za sport, kulturu i mlade te Nataša Marošević ministrica pravde i uprave.
Protiv njih su podnesene krivične prijave i već su na razgovore pozivani akteri cjelokupne, sada možemo reći fudbalske afere u TK i očito je da se slučaj NSTK neće u skorije vrijeme riješiti s obzirom na najnoviji plan trenutnog nelegalnog rukovodstva ovog saveza.