Nakon pobjede nad Katarom i plasmana u nokaut fazu Svjetskog prvenstva, izabranike Sergeja Barbareza u noći sa 1. na 2. juli od 2:00 sata po našem vremenu očekuje duel protiv domaćina turnira, selekcije Sjedinjenih Američkih Država.
Prije današnjeg treninga pred medije su izašli Denis Hadžikadunić i Armin Gigović, koji nisu krili zadovoljstvo zbog historijskog uspjeha, ali su jasno poručili da posao još nije završen.
Hadžikadunić je istakao kako u reprezentaciji vlada odlična atmosfera nakon plasmana među 32 najbolje selekcije svijeta.
"Situacija je odlična, prošli smo Katar, sada smo među 32 ekipe i svi smo sretni što smo prošli grupnu fazu"
Defanzivac Zmajeva otkrio je da su reprezentativci znali proslaviti veliki uspjeh, ali da su se sada u potpunosti okrenuli novom izazovu.
"Atmosfera je top, možeš zamisliti, ispisali smo historiju, svi smo pjevali, uživali u slobodnim danima i bilo je prelijepo."
Na pitanje jesu li sada rasterećeniji pred duel sa Sjedinjenim Američkim Državama, Hadžikadunić nije imao dilemu.
"To je utakmica, ili pobijediš ili izgubiš, idemo po pobjedu i vidjet ćemo u srijedu kako će biti."
Nakon godina razočarenja, upravo je Hadžikadunić bio jedan od igrača koji su emotivno doživljavali svaki neuspjeh reprezentacije, zbog čega je plasman u nokaut fazu za njega imao posebnu težinu.
"Imali smo teških par godina i onda je još ljepši osjećaj kada napraviš ovakav uspjeh za domovinu, svi smo ponosni."
Govorio je i o tome što mnogi i dalje smatraju da je reprezentacija SAD veliki favorit: "Mogu pričati šta hoće, mi se fokusiramo na sebe i vidjet ćemo ko će biti bolji."
Hadžikadunić vjeruje da bi upravo domaći teren mogao stvoriti dodatni pritisak Amerikancima.
"Da, naravno. To je njihova država, igraju tu, to nama može pomoći, pogotovo naši ljudi koji popune tribine."
Sličnog razmišljanja bio je i Armin Gigović, koji smatra da je reprezentacija nakon plasmana u nokaut fazu dobila dodatnu dozu samopouzdanja.
"Fin osjećaj, proslavili smo, sad smo odmorni, idu treninzi i napadamo Ameriku. Cilj je pobijediti. Dobar su protivnik, znamo da neće biti lako, domaćini su, odradili su dobar posao u grupnoj fazi, ali spremni smo i mi."
Vezista Bosne i Hercegovine osvrnuo se i na komentare da Zmajevi protiv domaćina praktično nemaju šanse: "Mi imamo naš cilj, fokus na teren, i pokazati ćemo im da ne treba tako pričati."
Gigović je otkrio da su reprezentativci već analizirali igru narednog protivnika.
"Gledali smo utakmicu protiv Turske, vidjeli smo da žele igrati, bit će jedna intenzivna utakmica, specijalna utakmica."
Iako je Bosna i Hercegovina već ostvarila najveći uspjeh u historiji reprezentacije plasmanom u nokaut fazu Svjetskog prvenstva, Gigović ističe da se mentalitet ekipe neće promijeniti.
"Ne znam, ući ćemo sa istim mentalitetom, nema mijenjanja, imamo karakter, znali smo šta znači pobjeda, imati priliku igrati ovakvu utakmicu to znači puno, idemo sad pun gas."
Za kraj je otkrio kako su izgledali trenuci u svlačionici nakon pobjede nad Katarom i šta im je rekao selektor Barbarez.
"Ne sjećam se baš, bilo je više pjevanja i slavljenja."
Bosna i Hercegovina će protiv Sjedinjenih Američkih Država igrati u noći sa utorka na srijedu od 2:00 sata po srednjoevropskom vremenu, a eventualnom pobjedom izborila bi plasman među 16 najboljih reprezentacija svijeta i nastavila ispisivati najljepše stranice svoje fudbalske historije.