Nogometna reprezentacija Hrvatske u subotu od 23:00 sata igra odlučujući susret grupne faze Svjetskog prvenstva protiv Gane, a utakmicu su na konferenciji za medije najavili Joško Gvardiol i Nikola Moro.
Hrvatska u posljednje kolo ulazi sa tri osvojena boda nakon poraza od Engleske (4:2) i minimalne pobjede protiv Paname (1:0), pa će upravo duel s Ganom odlučiti hoće li Vatreni izboriti plasman u nokaut fazu.
Gvardiol se na početku osvrnuo na vlastitu igru protiv Paname, koju je i sam nakon utakmice ocijenio ispod svog nivoa.
"Osjećam se odlično. Bilo je pa prošlo, novi je dan. Nema razmišljanja o onome što je bilo prije. Što se tiče mene i ekipe, sve je u redu. Znamo šta nas čeka i maksimalno smo fokusirani na Ganu", rekao je stoper Manchester Cityja.
Govorio je i o kritikama koje su uslijedile nakon njegovog nastupa.
"Drago mi je što sam ovdje i što imam priliku igrati svoje drugo Svjetsko prvenstvo. To nije alibi za lošu utakmicu. Ne čitam mnogo i ne bavim se kritikama. Fokusiran sam na zajedništvo i ono što radimo na terenu. Rekao sam nakon utakmice da nije bila moja najbolja partija, ali mlad sam i naučit ću iz toga. Moramo ostati pozitivni i, ako Bog da, sve će biti kako treba."
Osvrnuo se i na period kada je zbog povrede bio van terena.
"Nije mi bilo jasno kako se ta povreda dogodila, ali očito je tijelo reklo da je dosta. Takvi trenuci nisu laki ni za jednog igrača, ali možda je upravo to bio pravi trenutak da se resetujem."
Nikola Moro istakao je kako je trijumf nad Panamom donio mnogo samopouzdanja ekipi.
"Pobjeda protiv Paname dala nam je vjetar u leđa. Protiv Gane moramo biti na maksimumu jer su pokazali da imaju kvalitet. Dobro dišemo, čekaju nas još dva treninga i vjerujem da ćemo biti spremni."
Govoreći o protivniku, Gvardiol je posebno upozorio na najveće kvalitete afričke selekcije.
"Vrlo su opasni u tranziciji. Protiv Engleske su pokazali da se dobro brane u niskom bloku, a kada osvoje loptu mogu biti veoma neugodni. Detaljno ćemo ih analizirati prije utakmice."
Na pitanje o mogućem odustajanju od nogometa u mlađim danima, hrvatski defanzivac uputio je poruku mladim sportistima.
"Kada sam bio mlađi razmišljao sam čak i o promjeni sporta jer sam trenirao košarku i rukomet. Ipak, srce me vodilo prema nogometu. Zahvalan sam ocu koji mi je bio velika podrška. Mladima mogu poručiti samo jedno – nikada ne odustajte od svojih snova."
Gvardiol je protiv Paname upisao jubilarni 50. nastup za hrvatsku reprezentaciju.
"Drago mi je zbog te brojke. Nisam sanjao da ću tako brzo doći do 50 nastupa. Ne jurim rekorde, a Luku Modrića će biti veoma teško stići."
Obojica reprezentativaca posebno su naglasili koliko im je Dinamo značio u razvoju karijere.
"Dinamo me razvio i kao igrača i kao čovjeka. Zahvalan sam klubu na svemu što mi je pružio u mlađim kategorijama", rekao je Gvardiol, dok je Moro dodao da je upravo u zagrebačkom klubu naučio najveći dio nogometnih i životnih lekcija.
Za kraj su se osvrnuli i na kapitena Luku Modrića.
"On svojim primjerom na svakom treningu i utakmici pokazuje koliko reprezentacija znači. Napravio je ogromne stvari za hrvatski nogomet, a na nama mlađima je da jednog dana nastavimo tim putem", poručili su hrvatski reprezentativci.