Nakon uvodnog poraza od Engleske (2:4), fudbalska reprezentacija Hrvatske stigla je u Toronto gdje je čeka meč istine.
Vatreni u srijedu, 24. juna, od 1 sat ujutro po našem vremenu igraju protiv Paname, a bodovni imperativ je ogroman jer bi neuspjeh značio potpuni haos pred zadnje kolo s Ganom.
Medijima u Kanadi obratili su se Mateo Kovačić i selektor Zlatko Dalić, koji je svjestan da njegova ekipa hitno mora zategnuti defanzivnu liniju ako želi plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva.
– Moramo biti bolji nego protiv Engleske i popraviti što nije bilo dobro, najviše obrambeno. Moramo biti koncentriraniji i odgovorniji. Protivniku smo poklonili sve, to moramo popraviti. Oni su pokretljivi, vrlo odgovorni i brzi. Najvažnije je da se postavimo kao favoriti, znamo koliko nam ovo znači – započeo je Dalić.
Hrvatski strateg se osvrnuo na činjenicu da prošli uspjesi ne igraju ulogu na tekućem Mundijalu, te da je njegova ekipa postala najveći "skalp" za autsajdere.
– Mi smo osvojili dvije medalje, ali to je prošlost. Hrvatska je svima izazov, pa tako i Panami. Bili su dobri, a u nekim utakmicama nezasluženo izgubili. Očekujemo tešku utakmicu i motiviranog protivnika.
Za sam kraj, kormilar "Vatrenih" je ponudio vrlo realnu i duboku analizu ambijenta koji vlada oko nacionalnog tima, priznajući da su očekivanja javnosti ponekad izvan realnih okvira.
– Kod nas je pritisak uvijek prisutan, u svakoj utakmici. Mi smo sami u tome krivi jer smo podigli ljestvicu. Ostvarili smo stvari koje su bile nezamislive, cijeli svijet uživa u tome i cijeni nas. Imamo dvije medalje i takva su očekivanja, a pitanje je koliko je to realno. Želimo proći grupu, ne želimo da nas sputava pritisak. Svaka nova utakmica je novo dokazivanje – zaključio je Dalić.