Vladika novobrdski Ilarion je u svojoj besjedi istakao da nam je Knez Lazar, izabravši Carstvo Nebesko, omogućio se saberemo ovdje, zato što, kako je naglasio, carstva dolaze i prolaze, dok carstvo zasnovano na žrtvi Hristovoj postojano stoji i stajaće do kraja sveta i vijeka.
"Carstvo Hristovo je ovo, braćo i sestre. Mi dođosmo ovde zato što želimo da se upišemo u to više građanstvo, da postanemo građani Gornjega Jerusalima. I evo, bez obzira na to što se carstva glože, survavaju i nema čovek grad postojanja ovde na zemlji, vidi to danas jasnije nego ikad pre, vidimo opet da imamo temelje Nebeskoga grada", rekao je danas, 28. juna na Vidovdan, vladika Ilarion, prenosi Tanjug.
Ilarion je poručio da u ovim vremenima kada žele da nam zabrane zavjet i riječ, "mi čuvamo svoje dostojanstvo i želimo nekada i na strašnom mjestu da postojimo".
"I zato braćo i sestre, mi doživevši ovu radost i ovu lepotu, koja je retka privilegija koju malo koji narod na zemaljskom šaru ima, pozivamo sve da u ovoj radosti učestvuju. Ovo nije nešto što mi čuvamo ljubomorno za sebe, nego želimo sa svima da podelimo u ljubavi, istini i dostojanstvu. Naravno, ništa ne može na silu da se otme i zato kad neko želi nešto da nam otme na silu, kad želi da nam zabrani zavet, kad nam zabranjuju reč, mi čuvamo svoje dostojanstvo i želimo nekada i na strašnom mestu da postojimo", rekao je Ilarion.
On se zahvalio svima koji su došli i dolaze šireći poruku mira, jer tako, dodao je, svima govore i žele dobro.
"I našim komšijama koji ovde sa nama žive želimo dobro i želimo sa njima u radosti dobara da se nasledimo. Takva je vera hrišćanska – da svima dobro želimo, ali da svoju istinu, svoje dostojanstvo ne želimo jeftino da damo i da prodamo", poručio je vladika novobrdski.
On je prenio i blagoslov patrijarha Porfirija.
"Koji znam koliko želi da bude na Kosovu i Metohiji i biće, Bože zdravlja, ali na strašnome mestu treba biti kadar i stići i uteći i na tome mestu postojati. Neka ste srećni i Bogom blagosloveni, neka bismo ostali u svetolazarevskom zavetu i neka bi sabirali se na moga i blaga ljeta", kazao je Ilarion.
Među okupljenima bili su i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Srpske liste i predstavnici lokalnih samouprava koji su položili cvijeće na spomenik Kosovskim junacima.
Na ulazu u spomen kompleks Gazimestan bio je prisutan veliki broj pripadnika kosovske policije koji su detaljno pretresali sve koji su željeli da prisustvuju parastosu i priveli više osoba.
Parastos Kosovskim junacima održan je na Vidovdan, dan kad se odigrao Boj na Kosovu.