Dok su ljubitelji tenisa navikli na londonske pljuskove i svježije vrijeme čak i tokom ljeta, organizatori su ovoga puta bili primorani reagovati iz potpuno suprotnog razloga. Zbog ekstremne vrućine donesena je odluka da se igrači i igračice povuku s terena kako bi se zaštitilo njihovo zdravlje i sigurnost.
Ovakva situacija predstavlja presedan za Wimbledon, turnir koji se tradicionalno povezuje s promjenjivim i često kišovitim vremenskim uslovima. Prekidi zbog visokih temperatura mnogo su češći na Australian Openu, gdje organizatori redovno primjenjuju posebne protokole tokom toplotnih udara.
Temperatura u Londonu danas je dostigla čak 34 stepena Celzijusa, što predstavlja neuobičajeno visoke vrijednosti za britansku prijestolnicu. Prema najavama organizatora, očekuje se da će se mečevi nastaviti čim se steknu uslovi za sigurno odvijanje takmičenja.
Visoke temperature posljednjih dana zahvatile su veći dio Evrope, a meteorolozi upozoravaju da bi toplotni val mogao potrajati i narednih dana.