Norveška se vratila na Svjetsko prvenstvo nakon 28 godina, da bi već u prve dvije utakmice osigurala prolaz u drugi krug. Nakon Iraka (4:1) u New Yorku je pao i Senegal (3:2), dok je jedna od najvećih zvijezda turnira, najbolji napadač svijeta - Erling Haaland - dvije pobjede obilježio s po dva gola. Haaland je postao tek šesti igrač u povijesti koji je na uzastopnim utakmicama Svjetskog prvenstva zabio više od jednog gola, prvi nakon što je to još u Rusiji 2018. napravio Harry Kane...
- Još jednom je bilo posebno, još jedna nevjerojatna večer na koju sam izuzetno ponosan - rekao je norveški stroj za golove nakon utakmice.
- Silno uživam na Svjetskom prvenstvu. Istina je da za reprezentaciju uživam igrati još od debija, ali doći na SP i igrati u ovom ozračju je baš lijepo.
Za igrača njegove klase čekanje je bilo (pre)dugo, zaigrao je SP tek u 25. godini (rođendan mu je bio u nedjelju), ali u debiju potvrđuje kako mu je mjesto na najvećoj sceni. Štoviše, ovaj turnir bi bio puno siromašniji da na njemu ne igra Erling Haaland.
I sad Norvežani s maksimalnih šest bodova čekaju posljednje kolo i "ispit zrelosti" protiv Francuske, jednog od favorita za naslov prvaka svijeta. Reprezentacija koju vodi Ståle Solbakken uoči početka označena je kao tzv. "dark horse", momčad koja može iznenaditi sve, što se potvrdilo sa sedam golova Iračanima i Senegalcima.
Međutim, za Haalanda i društvo ozbiljne stvari tek dolaze, dok više nitko ne sumnja kako ova momčad ima što za reći i u nokaut-fazi. Ovisno o tome kako odigraju protiv Francuske, dok im tu zbog slabije gol-razlike za prvo mjesto treba pobjeda, u šesnaestini finala čeka ih najvjerojatnije Obala Bjelokosti (ako su prvi) ili neka od trećeplasiranih ekipa iz skupina C, D, F, G i H (ako završe na drugom mjestu). Uglavnom, i ta prva prepreka bit će prolazna za Norvežane, koji su 1998. igrali osminu finala i to SP zaključili na 15. mjestu.
Povijest, pak, u ovoj priči nije presudna, već je puno važniji podatak da je Norveška u posljednje dvije godine upisala samo jedan poraz, i to u prijateljskoj utakmici protiv Švedske, dok u službenim susretima ima 12 pobjeda zaredom - svih deset u kvalifikacijama i ove dvije na SP.
- Lakše je osvojiti Zlatnu kopačku kad igraš za Francusku ili Argentinu, moramo Erlingu osigurati dovoljno utakmica za tako što.
I nakon Senegala je jednostavno morao pričati o Haalandu.
- Promašio je prazan gol i mislim da ih je mogao zabiti četiri. Gledajte, on je najbolji napadač ovdje, ne igra za veliku reprezentaciju, već zabija za Norvešku. I zabio je četiri gola, dvaput po dva na najvećoj sceni. Niko od nas nije iznenađen, mislim da to ne bi trebao biti bilo ko na ovom svijetu.
U konačnici je ipak svjestan kako je ovo momčadski sport.
- Suigrači mu moraju više pomoći u nastavku turnira. "Vruć" je i jako sam sretan što zabija na najvećoj sceni - zaključio je Solbakken.
Rutinski. Tako je Norveška odradila posao do sada na ovom Svjetskom prvenstvu. Kao da su tu svaki put, a ne gotovo tri desetljeća kasnije. Pritom Haaland i društvo nisu rekli posljednju riječ. Ni približno.