Lider SDA Bakir Izetbegović, komentirajući političku poziciju Milorada Dodika, ocijenio da međunarodna zajednica godinama popušta pred njegovim potezima.
„Permanentno se povlače pred njim. Permanentno mu daju više nego što treba. Taj čovjek je izvan zakona. Za sve ljude u ovoj zemlji vrijedi zakon, samo za Dodika ne vrijedi. Morat će se na kraju krajeva ta stvar nekom silom riješiti. Pravosuđe i međunarodna zajednica će morati primijeniti zakone.“
Govoreći o narativima koje, prema njegovim riječima, promoviraju Dodikovi lobisti, osvrnuo se i na posjetu Željke Cvijanović Izraelu.
„To je narativ Dodikovih lobista. Pokušavaju etablirati priču da muslimani ugrožavaju hrišćane i jevreje u Bosni i Hercegovini.“
U tom kontekstu iznio je i ocjenu položaja Bošnjaka.
„Ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u aparthejdu u Republici Srpskoj i u dijelovima Federacije na jugu.“
Govoreći o ulozi međunarodne zajednice, ocijenio je da je ona mnogo pomogla Bosni i Hercegovini, ali da je često bila previše popustljiva prema onima koji proizvode političke krize.
„Međunarodna zajednica je učinila ogromno za Bosnu i Hercegovinu, ali je pokazivala previše spremnosti na ustupke strani koja je izvršila agresiju i genocid. Kasnije je i odnos prema Miloradu Dodiku bio takav da su mu se pravili ustupci.“
OGLASIO SE DODIK
-Bakire, zovu me ljudi i kažu da si ostario i posenilio. Da svašta trabunjaš, napisao je lider SNSD Milorad Dodik na društvenim mrežama.
-Nejak si ti za mene. Nemaš ni ti dovoljno kila. I nikada se nećeš ugojiti, poručio je Dodik.