Češki premijer Andrej Babiš izjavio je da će novi zakon kojim se ograničava upotreba mobilnih telefona u školama stupiti na snagu od septembra 2027.
U videoporuci na američkoj kompaniji društvenih medija X, Babiš je rekao da je postigao dogovor s ministrom obrazovanja Robertom Plagaonom o zakonu kojim se reguliše upotreba mobilnih telefona u školama.
Premijer je rekao da će zakon zabraniti upotrebu mobilnih telefona u učionicama i da će se primjenjivati na sve učenike obaveznog školskog uzrasta.
Prema Babišu, ograničenja će ostati na snazi i tokom pauza između časova.
Ovaj potez slijedi nakon komentara premijera prošle sedmice koji ukazuju na to da vlada priprema zakon kojim će se zabraniti upotreba mobilnih telefona u učionicama kao dio napora za poboljšanje okruženja za učenje.
Trenutno se odluke o tome da li učenici mogu koristiti mobilne telefone tokom školskog vremena prepuštaju samim školama.
Očekuje se da će planirani zakon standardizirati pravila širom zemlje i stupit će na snagu početkom akademske 2027-2028. godine.