Analizirajući utakmicu između Belgije i Irana, koja je završila rezultatom 0:0, Bogdanović se osvrnuo na crveni karton belgijskog igrača Nathana Ngoya u 66. minuti. Belgija je tako i nakon drugog kola ostala bez pobjede na turniru uprkos izglednim prilikama.
RED CARD! Nathan Ngoy is off, and Belgium are down to 10 men! https://t.co/V32EfnMmO4 pic.twitter.com/9943GRs6Gg
— Umair عمیر علی (@umair_nobody) June 21, 2026
Bogdanović je potez tamnoputog igrača Ngoya, koji je isključen zbog prekršaja kao posljednji igrač odbrane, ocijenio neshvatljivim te iznio kontroverznu analizu.
"Nisam rasist, ali ovi crnci nemaju koncentraciju da izdrže duže od 60 minuta. Igrao sam s njima. Svoje igrače smo nekad morali čuvati da ne naprave grešku, sadašnji fudbal je takav. Na nivou SP-a ovo se ne može dogoditi", rekao je Bogdanović.
Rade Bogdanović na RTS upravo govori kako nije rasista, ali "crnci nemaju koncentraciju da igraju duže od 60 minuta". Majko mila pic.twitter.com/dMctZl1tfu
— Gorica Nikolin (@fruska_gorica) June 21, 2026
Nakon njegove izjave reagovao je voditelj u studiju, koji je napomenuo da i reprezentacija Francuske ima mnogo tamnoputih igrača koji djeluju koncentrisano tokom svih 90 minuta.
Bogdanović je na to odgovorio: "Da ne ulazimo u detalje, a i to bismo mogli, i oni prave greške. Ne generaliziram, velika većina nema koncentraciju."
Nije mu prvi put
Ovo nije prvi put da Bogdanović ima rasističke ispade u studiju. 2019. godine je u susretu 5. kola grupne faze Lige prvaka Barcelona pobijedila Borussiju Dotmund s 3:1, a Bogdanović je u analizi rekao: "Nije Dortmund sad ispao iz forme, ispali su iz forme još u aprilu prošle godine kad je trener odlučio da će mu u odbrani igrati četiri crnca. Sad je on već pečen i spreman za otkaz", istakao je tada, prenosi Index.hr.
(Vijesti.ba)