Istraživanje je pokazalo da je jedna trećina ispitanika već uputila konkretne upite. Interesovanje za SAD je, kako se navodi, nedavno opadalo.
"Ako dvije trećine zaposlenih razmišlja o odlasku, to treba shvatiti i kao znak nezadovoljstva uslovima kod kuće", rekla je ekonomistkinja Indida Virdžinija Zondergeld, prenosi dpa.
Međunarodna mobilnost je, dodala je, u osnovi dobrodošla.
"Političari i poslodavci treba ozbiljno da shvate ove signale. U dijalogu sa zaposlenima moraju se stvoriti novi podsticaji za rad u Njemačkoj, poboljšati uslovi rada i talentovanim ljudima dati stvarni razlozi da ostanu", rekla je Zondergeld.
Želja za radom u inostranstvu bila je posebno izražena među osobama sa visokim primanjima.
Oko polovine onih sa neto prihodom domaćinstva većim od 6.000 evra mjesečno već se prijavilo za poslove u inostranstvu ili istražuje strano tržište rada.
Međutim, velika većina ne želi da trajno ostane u inostranstvu, a raspon želja kreće se od nekoliko mjeseci do više godina, prenosi B92.